Pohľad do zákulisia

UCI World Gravel Series

Druhou zastávkou úvodnej UCI World Gravel Series boli preteky SEVEN Gravel Race v Nannup v západnej Austrálii. Preteky existujú už dlhé roky, no tento rok bola prvýkrát možnosť kvalifikovať sa na UCI majstrovstvá sveta v štrku. IdleTiming riadi načasovanie pretekov už päť rokov. Na čo si treba dať na takejto akcii pozor? Aké technológie sa používajú? Christopher Idle nám dáva malý prehľad:

Chris sa pre toto podujatie rozhodol pre pasívny systém RACE RESULT s pozemnou anténou, pretože to prvýkrát zmeral pred piatimi rokmi. S viac ako 1 000 športovcami by bola logistika nasadzovania aktívnych transpondérov výzvou. Jednorazový pasívny transpondér pre každého jazdca bol pripevnený k zadnej časti dosky riadidiel.

"Toto je náš piaty rok, ktorý na tomto podujatí používame rovnaký systém a jediné, čo sme nezistili, boli kvôli ohýbaniu tanierov jazdcami."

Cieľovou čiarou bola RACE RESULT Ground Antenna- zemná anténa, zálohovaná bočnou anténou a sieťovým kamerovým systémom. Ide predsa o kvalifikáciu majstrovstiev sveta, kde by o výsledkoch nemalo byť pochýb.

Tím nasadil dva Track Box Passive pozdĺž 125 km dlhej trate (3400 vm!). Boxy umožnili tímu potvrdiť, že jazdci neskrátili trať na niekoľkých kľúčových križovatkách. Údaje z políčok sa tiež použili na poskytovanie informácií riaditeľovi pretekov a kontrolórovi incidentov o jazdcoch, ktorí neboli započítaní (zvyčajne DNF, ktoré neboli nahlásené).

Najväčšou výzvou na mieste podujatia v Nannup je mobilné pokrytie. Je to veľmi malé mesto obklopené kopcovitým terénom, takže Chris musel starostlivo vyberať umiestnenie Track Box.

"Našťastie sa komunikačný systém PTB zdá byť veľmi robustný a nemali sme žiadne problémy ani v oblastiach s veľmi okrajovými signálmi."

Preteky boli merané softvérom RACE RESULT 12. Pomocou funkcie exportéra sa živé výsledky presunuli na LED displej. Výsledkový kiosk bol nastavený na tlač lístkov pre jazdcov s ich individuálnym časom, umiestnením a prípadnou kvalifikáciou na majstrovstvá sveta.

Termín a miesto konania majstrovstiev sveta zatiaľ nie sú známe. Svetová séria pozostáva celkovo z 12 podujatí.

Fotografie: © Daniela Tommasi